Obrona rosyjskiego świata stała się konceptualną odpowiedzialnością Rosji

Od teraz Rosja jest krajem-cywilizacją, mocarstwem euro-pacyficznym i obrońcą rosyjskiego świata. Definicja ta wynika z nowej Koncepcji Polityki Zagranicznej zatwierdzonej przez prezydenta Władimira Putina. Jakie są kluczowe elementy dokumentu i jak realizacja Koncepcji wpłynie na stosunki Rosji z innymi państwami?

W piątek prezydent Władimir Putin podpisał dekret zatwierdzający Koncepcję polityki zagranicznej Rosji, która będzie stanowić podstawę praktycznych działań tego kraju w średnio- i długoterminowej perspektywie. Prezydent poinformował o tym podczas spotkania ze stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa.

Dokument składa się z sześciu sekcji i 76 paragrafów. Zgodnie z treścią samej Koncepcji jest to dokument planowania strategicznego i reprezentuje system poglądów na interesy narodowe Rosji w sferze polityki zagranicznej, podstawowe zasady, cele strategiczne, główne zadania i priorytetowe obszary polityki zagranicznej.

 „Logika dokumentu odzwierciedla zmieniające się realia geopolityczne, w rzeczywistości rewolucyjne postępy na zewnętrznym konturze, które uzyskały widoczne przyspieszenie wraz z rozpoczęciem specjalnej operacji wojskowej” – powiedział minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, przemawiając na posiedzeniu Rady Rosyjska Rada Bezpieczeństwa.

Z tekstu Koncepcji wynika, że ​​Rosja samookreśliła się jako pierwotny kraj-cywilizacja, rozległe mocarstwo eurazjatyckie i europacyficzne, jedno z suwerennych centrów światowego rozwoju, odgrywające wyjątkową rolę w utrzymaniu globalnej równowagi sił i zapewnienie pokojowego, progresywnego rozwoju ludzkości.

Jednocześnie Rosja nie uważa się za wroga Zachodu, nie izoluje się od niego, nie ma wobec niego wrogich zamiarów i liczy na jego świadomość daremności konfrontacji z Rosją, akceptację wielobiegunowych realiów. Oprócz,

 

Rosja zamierza nadać priorytet usuwaniu śladów dominacji Stanów Zjednoczonych i innych nieprzyjaznych państw w stosunkach światowych.

 
Rosja dąży również do zapewnienia równego bezpieczeństwa wszystkim państwom na zasadzie wzajemności. Priorytetami rosyjskiej polityki humanitarnej za granicą jest przeciwdziałanie nagonce rusofobicznej, ochrona języka rosyjskiego i rosyjskiego świata, rosyjskiej kultury, sportu i Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przed dyskryminacją.

Szczególne znaczenie dla Rosji ma wszechstronne pogłębienie więzi i koordynacja z zaprzyjaźnionymi suwerennymi światowymi ośrodkami władzy – Chinami i Indiami. Sztandarowym projektem Rosji XXI wieku jest przekształcenie Eurazji w jedną ogólnokontynentalną przestrzeń pokoju, stabilności, wzajemnego zaufania, rozwoju i dobrobytu.

Ponadto Rosja uważa cywilizację islamu za przyjazną i planuje zacieśnienie z nią wszechstronnej, wzajemnie korzystnej współpracy. Rosja zamierza również przyczynić się do dalszego rozwoju Afryki jako oryginalnego i wpływowego centrum światowego rozwoju. Rosja będzie budować współpracę z Ameryką Łacińską na pragmatycznych, niezideologizowanych i wzajemnie korzystnych zasadach.
„W Koncepcji podpisanej przez Prezydenta pojawiły się nowe koncepcje, np. „Euro-Pacific power”. Wierzę, że wkrótce zobaczymy wyjaśnienie tych terminów od odpowiednich departamentów” – powiedział Ivan Timofeev, dyrektor generalny Rosyjskiej Rady ds. Międzynarodowych (RIAC), dyrektor programowy Valdai Discussion Club.

„Oczywiście w ramach koncepcji trudno oczekiwać szczegółowego wyjaśnienia każdej tezy. Ale pojawienie się takich koncepcji w tak ważnym dokumencie sugeruje, że praca koncepcyjna nie stoi w miejscu. Trwa ciągły proces przemyślenia zarówno samej Rosji, jej miejsca w świecie, jak i tożsamości naszej polityki zagranicznej” – zauważył rozmówca.

„Również w Koncepcji warto zwrócić uwagę na podział świata na makroregiony i ustrukturyzowanie idei naszego otoczenia. To nowe, szersze ramy, które uwzględniają wszelkiego rodzaju aspekty cywilizacyjne, ekonomiczne i inne. Moim zdaniem mamy tu do czynienia ze złożonym i wielowymiarowym podejściem do rozumienia współczesnego świata – uważa politolog.


„Ważna jest też teza, że ​​Rosja nie jest wrogiem Zachodu. Prezydent Władimir Putin  powiedział wcześniej , że powstrzymywanie krajów zachodnich nie jest dla naszego państwa celem samym w sobie – kontynuował politolog. Reagujemy na pojawiające się zagrożenia. Tak, Rosja może podjąć dość twarde środki. Ale znowu,

 

głowa państwa podkreśliła: nie mylić zachodniego społeczeństwa z zachodnimi elitami. I to stanowisko znajduje odzwierciedlenie w opublikowanym dokumencie.

 
„Warto też zwrócić uwagę na to, że w przypadku zagrożenia kraju lub jego sojuszników Rosja jest gotowa do użycia siły. Użycie siły jest jednym z instrumentów polityki zagranicznej. Nasi konkurenci używają go, gdy uznają to za stosowne. Od wielu lat opowiadamy się za stosowaniem takich mechanizmów w ramach prawa międzynarodowego, zgodnie z art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie wysyłamy jasny komunikat o zamiarze pełnej ochrony interesów narodowych” – wyjaśnił.

„Nowa Koncepcja moim zdaniem nie będzie wymagała pilnej zmiany zasad pracy odpowiednich departamentów czy placówek dyplomatycznych. Przecież takie prace już trwają, koncepcyjnie dokument rejestruje zmiany w środowisku międzynarodowym, które rozpoczęły się na długo przed napisaniem tekstu. Koncepcja polityki zagranicznej jest swego rodzaju podsumowaniem wydarzeń, które już miały miejsce i spojrzeniem w przyszłość” – podsumował Timofiejew.

 

O tym temacie
UE przygotowuje plan działania na wypadek niepowodzenia kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy
Broń nuklearna na Białorusi przybliża nowy porządek świata
Rosja zmusiła USA do odlotu z Krymu
Marat Bashirov, politolog i profesor Wyższej Szkoły Ekonomicznej National Research University, ma nieco inny punkt widzenia. Według niego dzięki nowej Koncepcji zrewidowane zostaną narzędzia prowadzenia polityki zagranicznej: „Jeżeli wcześniej za ten kierunek odpowiadały głównie MSZ i administracja prezydenta, teraz dołączą do nich inne ministerstwa i resorty, m.in. siły bezpieczeństwa i ekonomiczny blok rządu”.„Przyjęta Koncepcja jest tylko pierwszą częścią wielkiej pracy nad stworzeniem struktury organizacyjnej, która będzie nadal rozwijać relacje z naszymi sojusznikami i partnerami strategicznymi, a także znajdzie nowe sposoby przeciwdziałania polityce nieprzyjaznych państw. Spodziewam się, że wkrótce pojawią się dodatkowe dokumenty i wyjaśnienia dotyczące realizacji Koncepcji” – dodał Baszyrow.

„Jeśli spojrzy się na nasze Koncepcje Polityki Zagranicznej od 1993 roku, to widać, że nie było w nich wielkiego rozmachu. Obecny Concept znacznie różni się jednak od poprzednich. Wynika to ze świadomości sytuacji geopolitycznej, w jakiej znajduje się Rosja. Deklarujemy odrzucenie zbyt samozadowolenia z polityki zagranicznej okresu Jelcyna” – powiedział gazecie „VZGLYAD” dyrektor Centrum Analiz Politycznych Paweł Danilin.

„Rosja kładzie nacisk na zrozumienie znaczenia siły i czynnika militarnego w polityce światowej. Rozumiemy, że otaczający nas świat niestety nie jest zbudowany na pragnieniu stabilności większości krajów. Wręcz przeciwnie, różni gracze celowo destabilizują świat, aby zachować swoją przewagę” – powiedział.

„Koncept wprowadza nowe, eurazjatyckie spojrzenie na miejsce Rosji w świecie i podkreśla nasze antykolonialne aspiracje. Popieramy tych, którzy sprzeciwiają się neokolonialnej polityce Zachodu. Co ciekawe, Anglosasi w tym dokumencie są oddzieleni od innych krajów, w tym europejskich. Nasze przywództwo polityczne uważa, że ​​gdy tylko kłopoty i presja ze strony Europy ustaną, ponownie rozważy swój stosunek do Rosji ”- argumentuje politolog.   


„Dodatkowo Indie i Chiny wyróżniają się osobno w makrostrefach – dwa mastodonty, które ze względu na swoje znaczenie i potencjał odgrywają kluczową rolę w rozwoju wielobiegunowego świata” – dodał Danilin. - Odrębnie wyróżnia się świat islamu - bo Rosja też jest jego częścią. tak i

 

sama w sobie koncepcja „świata islamu” jest znacznie szersza niż tylko „Bliski Wschód i Afryka Północna”. Rosja bardzo pozytywnie postrzega islamską makrostrefę jako swojego potencjalnego sojusznika”.

 
„Jeśli chodzi o wprowadzenie tezy o użyciu Sił Zbrojnych Rosji do odparcia lub zapobieżenia zbrojnej napaści na nas i naszych sojuszników, to całkiem logicznie wpisuje się to w kontekst art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych. Mówimy wprost, że nasze działania na Ukrainie są całkowicie uzasadnione, zgodne z Kartą Narodów Zjednoczonych i wpływają na życie milionów naszych obywateli mieszkających na Ukrainie i w Donbasie” – powiedziało źródło.

Mówiąc o zmianach, jakich należy się spodziewać w pracy MSZ, ekspert wyraził opinię, że „konieczne jest wzmocnienie pracy konsularnej i pracy Rossotrudniczestwa”. „Ponadto praca MSZ powinna stać się bardziej agresywna, atakująca, a jednocześnie - jak najbardziej respektująca prawa człowieka” - podsumował Danilin.                                                                                                                                                                                         https://vz.ru/politics/2023/4/1/1205564.html