Jeśli ta ustawa wejdzie w życie, Polacy stracą prawo decydowania o losie swych nieruchomości


Przykładowo — będą musieli płacić podatki za nabyte działki budowlane, ale nie będą mogli ich sprzedać, ani niczego  na nich wybudować. W praktyce stracą prawa do swych nieruchomości, nie tracąc równocześnie obowiązków. Oczywiście, o odszkodowaniach można zapomnieć. Zaniepokojone są również organizacje ekologiczne. Poniżej stanowisko jednej z nich – Pracownii na rzecz Wszystkich Istot.
Szczegółowy opis zagrożeń wynikających z ustawy Lex Knebel dostępny jest pod ponższym linkiem
https://pracownia.org.pl/pracownia-aktualnosci/627-nowelizacja-ustawy-ocenowej
Lex knebel do kosza!
https://yewtu.be/watch?v=tCZaXKPrulE
Sejm przyjął rządową nowelizację ustawy ocenowej, określanej jako „Lex Knebel” z powodu kneblowania ust i odbierania praw obywatelom, gminom i organizacjom pozarządowym. „To postawienie kropki nad i w zdemontowaniu prawa środowiskowego” – alarmuje Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i zapowiada złożenie skargi do Komisji Europejskiej.

Każda inwestycja, która zostanie przez rząd uznana za strategiczną, wykluczy obywateli z procesu inwestycyjnego i zignoruje przyrodę. Wszystko może być uznane jako strategiczne: składowanie i utylizacja niebezpiecznych odpadów, kopalnia zanieczyszczająca rzeki, dowolna inwestycja, pod którą zniszczyć trzeba będzie ludzkie domy czy cenne przyrodniczo obszary Natura 2000. Katalog jest obszerny i dowolny.

„Dziś nikt nie może czuć, że jego dom i miejsce, w którym żyje, są bezpieczne. Dwóch ministrów „z góry” uzna jakąś inwestycję za „strategiczną”, a cała reszta społeczeństwa będzie musiała się podporządkować i nie będzie miała żadnych możliwości, by ochronić miejsce, w którym żyje. Lex Knebel jednoznacznie umieszcza Polskę wśród systemów autorytarnych, gdzie głos obywatela nie ma znaczenia, a z powodu decyzji władzy dobytek rodzin czy całych miejscowości może zostać zniszczony a życie utrudnione przez szkodliwe, trujące inwestycje” – mówi Radosław Ślusarczyk z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Rząd przekonuje, że nowelizacja usprawni inwestycje. Pracownia na rzecz Wszystkich Istot uważa, że gdyby naprawdę chodziło o rozwój Polski, władze zajęłyby się odblokowaniem środków z KPO i działaniem zgodnym z demokratycznym porządkiem prawnym. „Prawo i Sprawiedliwość wprowadza Lex Knebel, by odebrać Polakom podstawowe prawa, takie jak prawo do czystej wody i powietrza, po to, by stłumić głos obywateli. Od lat kawałek po kawałku, za pomocą specustaw (drogowej, o budowie muru na granicy, odrzańskiej) niszczono standardy prowadzenia inwestycji, utrudniając obywatelom walkę o prawo do życia w zdrowym środowisku. Lex Knebel to postawienie kropki nad i w zdemontowaniu prawa środowiskowego. Dziś każda inwestycja, która napotykała na społeczny opór ze względu na swoją szkodliwość, będzie mogła być realizowana” – mówi Radosław Ślusarczyk.

Przeciwko nowelizacji protestowało 80 organizacji i ruchów społecznych. Manifest na 100 dni nowego rządu — inicjatywa Koalicji Klimatycznej — wśród najważniejszych zadań nowego rządu uważa odwrócenie Lex Knebel. Swój sprzeciw wyrazili także samorządowcy. „Kilka dekad budowaliśmy w Polsce „małe ojczyzny”. Z powodu Lex Knebel decyzje gminy dotyczące zagospodarowania przestrzennego będą ignorowane. Odwrócenie Lex Knebel będzie mieć kluczowe znaczenie dla przywrócenia praworządności, poszanowania praw strony społecznej oraz ochrony przyrody” – dodaje Ślusarczyk.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  
Przepisy Lex knebel są groźne zarówno dla środowiska, jak i dla ludzi
https://yewtu.be/watch?v=cgYBxvMzNhc                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
Nowe prawo jest sprzeczne z unijnymi dyrektywami: ocenową (art. 2 ust. 4 dyrektywy EIA), siedliskową (art. 6 ust. 3 i 4) i wodną (art. 4 ust. 7). Wykluczenie społeczeństwa z procesu inwestycyjnego i ograniczenie jego prawa do sądu to z kolei złamanie art. 9 ust. 2 konwencji z Aarhus. Dlatego Pracownia na rzecz Wszystkich Istot będzie bronić Polaków i polskiej przyrody w unijnych instytucjach. „Na szczęście jesteśmy częścią Unii i mamy narzędzia prawne, aby przeciwdziałać naruszeniom, dlatego zapowiadamy skierowanie skargi do Komisji Europejskiej” – mówi Radosław Ślusarczyk.

Autorstwo: Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot